Web sitemize hoşgeldiniz.

Zippo Çakmağın Tarihçesini Biliyor Musunuz

Zippo çakmağın tarihçesini biliyor musunuz? Ben de öyle tahmin etmiştim. Hepimizin bildiği ancak kimsenin tarihini bilmediği bir marka Zippo. Zippo’ya sıradan bir markadan bahsediyor muşum gibi hissediyorum. Oysa Zippo çok özel bir marka. Dünya da ilklere imza attığı için şuan da bu marka tüm dünya tarafından kabul görmüş ve saygı duyulan bir ürün. Hatta öyle ki sinemaya bile girmiş. Biz her ne kadar dikkat etmesek te -Hollywood filmlerinde özellikle- hangi ülkenin sinemasında olursa olsun mutlaka artistler ateş yakacakları zaman cebinden Zippo çakmak çıkarır. Filmleri bir yana bırakırsak bu marka çakmakların, diğer çakmalardan ayıran özelliği ise oldukça basit bir mekanizmaya sahip olması.

Zipper mi, Zippo mu?

Zippo’nun kurucusu George G. Blaisdell diye bir Amerikalı vatandaş, Avusturyalı arkadaşının elinde bulunan hantal bir çakmak görmüş. Çakmağı dikkatle izledikten sonra “benim bu çakmağı geliştirmem lazım” diyerek, 1932 yılında Pensilvanya da Avusturya çakmağından esinlenerek yaptığı çakmağın patentini almış. İlk olarak marka Zipper -yani Türkçe de fermuar anlamına geliyor- ismiyle ortaya çıkıyor fakat daha sonra kulağa hoş geliyor diye Zippo yapıyorlar markayı. Bence mantıklı bir karar olmuş tabi. Bu arada ilk Zippo çakmaklar ömür boyu garantiyle desteklenmiş.

Nasıl yaygınlaşmış peki bu kadar?

İkinci dünya savaşı başladıktan sonra Amerika da savaşa girince şirket, bütün üretimini orduya yapmış. Yani pazara sürmek yerine orduya vermiş üretimlerini. Amerikan askerleri arasında popülerleşmiş ve yaygınlaşmış. Haliyle bu haber ülkenin tüm gazetelerinde manşetlere düşünce Amerikan halkının gönlünde taht kuran şirket, bir anda ulusal marka ilan edilmiş. Amerika da halk arasında da kullanım artmış ve çakmak bu günlere kadar gelmiş.

Zippo tarih kodları ne?

Zippo çakmakların üzerine ilk olarak 1950’li yıllarda şirket, tarih atmaya karar verir. Bunun sebebi ise çakmaların kalite kontrolünü kolay sağlamak için. Yani bu çakmak 2003 te böyleydi, şimdi özelliklerinde ve kalitesinde bir gelişme var mı diye. Sanırım oldukça basit oldu bu anlatım. Şirketin bu iyi ve saf niyeti koleksiyoncuları da beraberinde getirdi. Zippo çakmak koleksiyoncular tarafından toplanmaya ve biriktirilmeye başlandı. Hatta bir çakmağın 35 bin dolara açık arttırmayla satıldığını duydum, acayip kafalar yani.

Son olarak…

Zippo marka çakmaklar için ortalarda dolaşan birçok efsane de var. Mesela bunlardan birini hemen anlatayım. Günün birinde bir balıkçı kocaman bir balık tutar ve balıkçıya satar. Balıkçı balığa müşteri bulur ve başlar balığı temizlemeye. Karnında sert bir şey fark eden balıkçı şaşkınlıkla ne olduğunu anlamaya çalışır. Sert cismi çıkardıktan sonra fark eder ki balığın karnında çakmak vardır. Balıkçı çakmağı çıkardıktan sonra çakmağı yakmaya çalışır ve o çakmak ilk deneme de yanar. İşte o çakmağın markası Zippo’dur. Siz söylemeden ben söyleyeyim, kabul ediyorum bir Sunay Akın kadar iyi değildi anlatım. Neyse birisi size artık zippo çakmağın tarihçesini biliyor musunuz diye hava atarsa anlatırsınız bunları. Sonra görüşürüz tekrar…

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ