Web sitemize hoşgeldiniz.

Yediğinizde Dişlerinizi Temizleyecek Yiyecekler Nelerdir?

Diş sağlığı oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Dişlerimizin sağlıklı olması için de yediğimiz besinlere çok dikkat etmeliyiz. Bazı yiyecekler diş sağlığı açısından büyük rol oynar. Siz de yediğinizde dişlerinizi temizleyecek yiyecekleri tercih ederek, diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Diş Sağlığı İçin Hangi Yiyecekler Tüketilmeli

Bu konuda aslında pek çok farklı yiyecekten söz edebilirim. Şimdi bu yiyecekleri, nedenleri ile birlikte inceleyelim.

  • Peynir: Süt ürünlerinin kemiklerimiz açısından önemini hepimiz biliyoruz. Dişlerimiz de aslında kemik olduğu için süt ürünleri tüketmek çok önemlidir. Peynir, kalsiyum açısından çok zengindir ve çürüklerle savaşma konusunda en başarılı besinlerden bir tanesidir. Diş sağlığı için peynir tüketmenin çok yararlı olduğunu bu nedenle söyleyebilirim.
  • Kereviz: Kereviz de en sağlıklı sebzelerden bir tanesidir. Diş temizliğinde kereviz tüketimi de çok önemlidir çünkü sert bir sebze olması nedeniyle dişlerimizin üzerinde oluşan plakları temizlemekte ve hatta dişlerin daha parlak görünmesini de sağlamaktadır.
  • Üzüm: İçerisindeki malik asit sayesinde dişlerin hem temizlenmesini hem de parlamasını sağlamaktadır. Özellikle diş lekeleri için üzüm yemek çok faydalı bir durumdur.
  • Havuç: Potasyum, kalsiyum, lif ve magnezyum kaynağı olan havuç, diş sağlığı için en fazla tüketilmesi gereken sebzelerden ve yediğinizde dişlerinizi temizleyecek yiyeceklerden bir tanesidir.
  • Çilek: Malik asit, C vitamini ve antioksidan açısından zengin olan çilek de diş temizleme ve sağlığı için doktorların da tavsiye ettiği meyveler arasında yer almaktadır.
  • Portakal: Portakal da çilek gibi en faydalı meyvelerden bir tanesidir. Plak temizliği açısından çok faydalı olduğunu söyleyebilirim.
  • Limon Suyu: Limon suyu, her alanda olduğu gibi diş sağlığında da oldukça yararlı olan bir besindir. İçerisine biraz karbonat eklediğiniz limon suyu dişlerinizin hem sağlıklı olmasını hem de beyaz görünmesini sağlayacaktır.

Evde Diş Beyazlatma

Dişlerinizi üstteki yiyeceklerle kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Eğer hem temizlemek hem de beyazlatmak istiyorsanız da limon suyu ve karbonat karışımını kullanabilirsiniz. Bu karışımı haftada 3-4 kere uygularsanız, dişlerinizin çok kısa bir süre içerisinde beyazladığını görebilirsiniz. Üstelik hiçbir zararı da olmayan gayet doğal bir karışımdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ