Web sitemize hoşgeldiniz.

Üretilmeyen Bir Kalite İbola Çakmak Çeşitleri

3 Mayıs 2017

Frankfurt’ta üretilen ve kalitesi ile efsaneliğe oynayan Alman çakmağı bizdeki adıyla İbola artık üretilmiyor. Genel adı İbelo olan İbola çakmak çeşitleri bir dönemin en çok kullanılan çakmak çeşitleri olarak hafızalardaki yerini korumaktadır. Şu an piyasada genellikle antikacılarda bulunan bu çakmaklar koleksiyoncular tarafından ilgiyle aranmaktadır. Bazı modellerinin çok yüksek fiyatlara satılıyor olması koleksiyon tutkunları için pek bir anlam ifade etmiyor. Onlar yeter ki çakmakları koleksiyonlarına eklesinler. İbola çakmak çeşitleri satış fiyatı olarak da yapı olarak da gününün şartlarına göre çok üstte üretilmiş çakmaklar. Her çakmada çakan çakmaklar diyerek de günümüzde kalitesinden ve adından bahsettirmektedir. Belli başlı serileri çok fazla bilinir. Monopol, piezzo, prestige, m23 bunlardan birkaçı. Bazı yerlerde muhtar çakmağı olarak da adlandırılsa da karışıklık konusu bulunmaktadır. Net olarak her ibelo çakmağı muhtar çakmağı değildir. Ranson çakmak ile genellikle karşılaştırılması yapılan ibelo çakmak İngiliz üretimi çakmağın üstünde gelmektedir.

M23

Piyasa en çok bulunan çakmak serisi m23’dür. İbelo m23 west germany üretim menşei ile birlikte günlük kullanım için ısrarla aranan çakmaklardan olmuştur. Günümüzde ibelo m23 sıfır bulmak neredeyse imkânsız. Özellikle ibelo orijinal kutusunda satışları genellikle kuşku uyandırmaktadır. Replikanın çok fazla gelişmesi ile aslında orijinal çakmaktan çok anlamayan insanlar için tehlike oluşturmaktadır. Eğer orijinal bir çakmak satın alacaksanız yanınızda mutlaka bu işten çok iyi anlayan birini bulundurun. Aksi halde herhangi bir replika çakmağı orijinal diye alabilirsiniz. Sahte çakmaklar kendini belli eder ancak replikalar birebir kopyası olduğu için ayırt edilemiyorlar. Tabi ki kullanım sırasında daha çabuk soyulan dış baskısı ve dişlisi ile zaman geçtikten sonra anlaşılıyor ancak arada olan paranıza oluyor. Günümüzde ibelo m23 çakmak tamiri yapan çok az sayıda dükkân bulunmakta. Oysaki çakmağın revaçta olduğu sıralarda pek çok dükkân bu işi yapmaktaydı. Orijinal bir m23’ünüz var ve ibelo m23 gaz dolumu yaptırmak istiyorsanız internetten güvenilir kaynakları araştırmalı ve şehriniz de var mı yok mu öğrenmelisiniz.

İbelo Hakkında

İbelo ya da İbola genellikle kendi rakiplerinin aksine daha zor bir kullanışı tercih etmiştir. İki elinde kullanılması gereken bu çakmak için ilk çıktığı zamanlarda tutmaz denilse de kalitesi fark edilince pek çok çakmak firmasının üstünde satış gerçekleştirmiştir. Günümüzde bulunması da satın alınması da oldukça zordur.

Zippo Mu İbelo Mu?

Pek çok marka arasında karşılaştırma yapılması oldukça olağan ancak bu karşılaştırmalarda çakmağın ne için kullanılacağı oldukça önemli. Eğer koleksiyon yapacaksanız ve bir Zippo bir de İbelo varsa kesinlikle İbelo’yu tercih etmelisiniz. Ancak günlük kullanım için bir çakmak arıyorsanız Zippo’yu tercih edebilirsiniz çünkü hala Zippo tamiri yapan pek çok dükkân bulunuyor ve Zippolar ömür boyu garanti kapsamında.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ