Web sitemize hoşgeldiniz.

Sigara İle Hava Attıran Zippo Çakmaklar

Zippo çakmakların namını bilmeyen kalmamıştır. Dünyada en tanınan açtığınızdaki o “klik” sesiyle akıllara kazınan çakmak.

Ortamda bulunduğunda herkesin elini bir kere attığı, “Roket yakıtıyla mı çalışıyor bu?” sorularına bir güzel maruz kalırsınız. Elinize aldığınızda verdiğiniz paraya değdiğini size kendisi anlatır Zippo çakmak. Rüzgarda sönmeyen, yıllar geçse de kendinden ödün vermeyen, üzerindeki çiziklerde darbelerle daha da güzelleşen çakmaktır.

Nedir zippoyu özel kılan?

Mazisi George G. Blaisdell’in rüzgarda  sönmeyen bir çakmaktan esinlenmesiyle başlar.  Ardından yıllar  sonra kağağına bir menteşe  eklenir. Ve Zippo çakmağı özel kılan o şekli de sonunda elde edilmiş olur.

İkinci Dünya Savaşı sırasında askerler için üretim yapmaya başlayan firmanın bu  hareketiyle kendini halka daha çok kabul ettirir.  1947′ de ise daha farklı bir şeyler yapmak isteyen Blaisdell’in Zippo arabasını yaptırması büyük ilgi uyandırır. Arabannın gövdesi tamamen yanan bir Zippo şeklindedir.

Blaisdell öldükten sonra şirket W.R. Case and Sons bıçakçılığı alırlar ve koleksiyonerleri daha da heyecanlandırırlar. Bu bıçaklar da en çok koleksiyon yapılan bıçaklardandır.

Bol bilgi içeren paragrafların sonunda anlıyoruz ki çok eskilere dayanan bu çakmağın tarihi neden bu kadar ilgi uyandırdığını bize anlatıyor. Bir kere aldığınızda kullanmaya kıyamacağınız Zippo çakmağın hayranları belki dehaklılar. Hollywood filmlerinin başrolünü burdan selamlıyor bol bol Zippo trickli günler diliyoruz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ