Web sitemize hoşgeldiniz.

Nar Yetiştiriciliği

Nar, çok yıllık ağaçlar sınıfından olup güçlü kök sistemine sahip bir bitkidir. İyi bakım şartlarında nar ağaçları 20 ila 30 yıl arasında ekonomik ömürlerini sürdürürler. Ancak bu yaşlardan sonra verim yavaş yavaş düşmeye başlarlar. Yaşlı ağaçlar kesilerek kök boğazından yeni sürgünlerin çıkması teşvik edilebilir; böylece kök sistemi 1 asrı aşan bir ömür sürebilir. Yani nar ağacı dikildikten sonra 100 yılın çok üzerinde bir süre hayatına devam edebilir.

Bodur ağaçlara yakın boyutlarda, çalı formunda olan nar ağaçlarının, son yıllarda ekonomik değeri de ivme kazanmıştır. Bundan 20 yıl öncesine kadar neredeyse sadece yetiştirildiği bölgede tüketilen nar, günümüzde ülke ihtiyacını karşılamakla kalmaz, ihraç dahi edilir. Geçtiğimiz yıl 17 bin tona yakın nar ihracatı yapan ülkemiz, bu alanda önemli nar yetiştiricisi ülkelerle yarışır vaziyete gelmiştir.

Nar Yetişme Şartları

Narın ülkemizde ve dünyada en sevdiği iklim tipi Akdeniz iklimidir. Bundan dolayı da ülkemizde en fazla Akdeniz, Ege ve Güney Marmara’da yetişmektedir. Ancak yaprağını döken ağaçlar grubunda yer aldığı için narenciye gibi sadece ılık havaya ihtiyaç duymaz. Sıcaklığın sıfırın altına düştüğü bölgelerde de yetiştirilebilmesi mümkündür. Ancak sıcaklığın -5 derecenin altına düştüğü yerlerde nar ağaçları zarar görmeye ve kurumaya başlar. Ayrıca bu soğukluğa maruz kalan nar ağaçlarının meyve gözleri ölür ve meyve vermezler. Bundan dolayı iç bölgelerin ancak nispeten ılıman kısımlarında nar tarımı yapılabilir.

Nar Bahçesi Tesisi ve Yetiştirme Şartları

Nar bahçesi tesisi kurulmadan önce arazinin bir miktar karıştırılması ve çiftlik gübresi ile gübrelenmesi oldukça önemlidir. Böylece gevşeyen ve organik maddelerce zenginleşen toprak, nar fidanlarının hızlı gelişmesi için ideal hale gelir. Dikim aralıkları ise tesis kuracak kişinin amaçlarına bağlı olarak 2 ila 6 metre arasında değişebilir. 2×2 metrelik sık dikimlerde narların sürekli terbiye edilmesi ve dikine gelişim göstermesi söz konusu olmaktadır. 6×6 metrelik dikimlerde ise ağacın taçlandırılması ve yaygın gelişim göstermesi gerekmektedir. En yaygın kullanılan dikim mesafeleri; 2,5×4 metre veya 3×4 metre şeklindedir.

Nar dikimi yapıldıktan sonra verim yaşına kadar her yıl azotlu gübreler ve çiftlik gübreleri ile desteklenmelidir. İklim şartlarına göre 10 ila 20 gün arasında bir sulama isteyen nar fidanları, iyi bakım şartlarında 3 yaşından itibaren meyve verimine başlar. Meyve vermeye başlayan nar ağaçlarına bahar aylarında azotlu gübreler, meyve yetiştirme vaktinde potasyumlu gübreler, kış aylarında ise fosforlu gübreler ile destek vermek gerekmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ