Web sitemize hoşgeldiniz.

Muhtar Çakmağı

29 Nisan 2017

Ağır abi çakmağı olarak bilinen Muhtar Çakmağı, Atatürk döneminde muhtarlara ve devlet çalışanlarına hediye edildiği için adı muhtar çakmağı olarak kalmıştır. Kullananlar arasında nesilden nesile aktarılmış, baba yadigârı, dede yadigârı olarak kalmıştır.

Muhtar Çakmağı Özellikleri

Avusturya yapımı namı diyar Muhtar çakmağı, benzin haznesine koyulan benzinin uzun süreli (bir ay kadar) dayanması, rüzgârlı havada ateşin sönmemesi, herhangi bir yakıt ürünün koyduğunuzda da çalışabilen kolay kullanımlı bir çakmak çeşididir.  Yakıt haznesini fitil gibi çıkarırsanız, mum gibi 40-50 dakika kullanabilirsiniz.  İstediğiniz her açıyla bu çakmağı yakabilirsiniz. Ayrıca çakmak taşı bittiğinde, yedek çakmak taşını koyabileceğiniz bir haznesi de var. Taş takımı normal bir çakmakta takmak çok zorken, Muhtar çakmağında, çakmak taşını rahatlıkla takabilirsiniz.  Kullanımı çok kolay olan Muhtar çakmağı, tasarruflu olmak ve ağır abi tarzı için gayet uygundur.

Rüzgâra Dayanaklı Muhtar Çakmağı

Diğer çakmak çeşitlerine göre, yakıldığında rüzgâra dayanaklı olması çakmağın tercih edilmesinde en büyük etkendir. Uzun süreli kullanımda kandil yağıyla bile çalışabilen bu çakmak, tasarrufludur.

Atatürk’ ün Kullandığı Çakmak Muhtar Çakmağı

Cumhuriyetin ilk kuruluş zamanlarında, o zamanlar ülkede televizyon yok, radyo yok, ne gazete var ne de dergi var. Bulabilenler de ancak şehir merkezinde bulabiliyor. Milletin büyük bir bölümü de ne Cumhuriyetin ilanından ne de saltanatın kurulduğundan bir haber. Bu nedenle, önemli vakitlerde, halk sevincini “padişahım çok yaşa” nidalarıyla ifade ediyor. Halk, olan her güzelliğin padişah tarafından yapıldığını zannediyor. Bu durum ise Mustafa Kemal’ in moralini bozuyor. Mustafa Kemal yeni bir devlet düzeni kurmuş, Cumhuriyeti ilan etmiş, saltanatı kaldırmış, padişahlığa son vermiş ve halifeliği kaldırmış ama halk bu rağmen ‘padişahım çok yaşa’ diye sevinç nidaları atıyor. Mustafa kemal ve arkadaşları, bu probleme bir çözüm bulmak için Avusturya’ dan çakmak getirtiyor.

Avusturya’ dan milyonlarca çakmak ithal ediliyor ve ülkede ne kadar köy muhtarı ve mahalle muhtarı varsa bu çakmaklardan dağıtılıyor. Bu şekilde ülkenin değişen yönetim şekli, cumhuriyetin ilanı, saltanatın kaldırılması, halifeliğin kaldırılması ve artık Cumhurbaşkanı’nın Mustafa Kemal Atatürk olduğu muhtarlara anlatılıyor. Anlatılıyor ki halk bir haber olduğu bu durumları, öğrensin. Bu tarihten sonra Avusturya çakmağı, muhtarlara verildiği için, çakmağın adı muhtar çakmağı olarak kalıyor. Muhtarlar köye ve mahalleye döndüklerinde ‘ne çakmağı’ diye sorulduğunda, Muhtarlar “Muhtar Çakmağı” diye yanıt veriyor. Bu böyle dilden dile dolaşıyor ve çakmağın adı bu şekilde kalıyor. Bu uygulama sayesinde halk hangi yönetim şeklinde olduğunu ve Cumhurbaşkanı’nın Mustafa Kemal Atatürk olduğunu öğrenir. Daha sonra da Recep Tayyip Erdoğan’ da aynı strateji üzerinden gidiyor. O da aynı Mustafa Kemal Atatürk gibi, muhtarlar üzerinden çalışmalar yapıyor. 7 Haziran’ dan 1 Kasım’a kadar ülkenin hemen hemen bütün muhtarlarını Aksaray’da ağırlıyor. Bu dönemde Cumhurbaşkanlığı sarayında şıh, şeyh ve aşiret reisleri, ayrıca da muhtarlar misafir ediliyor. O zamanlar yapılan Muhtar Çakmağı ile yapılan bilgilendirme, Cumhurbaşkanı tarafından da uygulanıyor.

Başka Bir Hikâye de Muhtar Çakmağı

İkinci Dünya Savaşı’nın olduğu zamanlarda, halk çok yoksullaşmıştı. Bunun nedeni ise erkeklerin çoğunun olası bir duruma karşı askere alınmış olması idi. Askerlerin uzun süre askerde kalması nedeni ile o zamanlar geçimini sadece tarımdan sağlayan halkın iyice fakirleşmesine yol açtı. Bu dönemlerde köylere gelen Almancılar, ( o zamanlar pek yurt dışına giden olmadığı için gidenlere gıpta ile bakılıyor) köylerin zenginlerine, ağalarına ve muhtarlarına bu çakmaklardan hediye ederlermiş. O dönemde hep zenginlere, ağalara ve muhtarlara verilen bu çakmaklar, yoksul halk tarafından Muhtar Çakmağı olarak isimlendirilmiş.

Önceden herkes Muhtar Çakmağını gazyağı ile çalıştırır, gazyağının dışarı taşması ile de ellerini yakarlarmış. Eğer orta yaşlı kişilere ‘ben muhtar çakmağı aldım’ derseniz mutlaka bu uyarı ile karşılaşırsınız.

Muhtar Çakmağının Özellikleri

Bazıları tarafından karakteristik olduğu düşünülen bu çakmak, çok sağlam ve dayanıklıdır. Yine Zippo kadar kullanışlı olmasına rağmen, fiyatı Zippo’ nun ancak çeyreği kadardır.  Muhtar Çakmağının bazı modellerinde, çakmağın üstünde bulunan silindir sayesinde yakılan ateşin boyutu ayarlanabilirdir. Açıp kapatırken “click” diye bir ses çıkartır. Çakmağı çaktığınız da hafif bir benzin kokusu burnunuza gelir ama bu sizi rahatsız edecek derece de değildir. Sigarayı en güzel yakan çakmaktır.

Nesilden nesile, babadan oğula aile yadigârı diye aktarılan ve hatıra sahibi çakmaklardır. Bazen sigara kullanmayan biri bile bu çakmağı yanında, sırf aile yadigârı diye bile gezdirebilir. Yine yıllarda yapılan, muhtar çakmağının artistik, ağır abi yapılan hareketleri vardır. Hızlı bir şekilde cepten çıkartılır, çakmak çakılır, o güzel ‘click’ sesi çıkar. Ardından bizzat ağızda durmakta olan sigaraya yaklaştırılır, hafif bir benzin kokusu gelir burna, sigara yakılır. Tekrar hızlı ve artistik hareketle çakmak ceketin cebine koyulur. Millet şaşkın şaşkın bakar ve karizmaya karizma katılır.

Eskiden bu çakmağı kullanan kişiye çakmağı bütünleştirirlermiş. Eğer çakmağın sahibi çakmağı kaybeder ise, arkadaşlar arasında para toplanıp aynı çakmaktan kaybeden kişiye alınır ve hediye edilirmiş.

Çakmağın bir başka hikâyesi ise şu şekilde rivayet edilir; Avusturya’ya giden akıllı bir Türk, çakmakları Türkiye’ de satmak için 5 bin kadar Türkiye’ye getirmek ister. Ama gel gör ki, gümrük kapısından içeri sokamaz ve gümrük yetkilileri, bütün çakmaklara el koyar. Bu çakmakları ne yapacağını bilemeyen yetkililer, bu çakmakları muhtarlara dağıtma kararı alır. Böylece çakmağın adı Muhtar Çakmağı olarak kalır.

Bu çakmak kendine has bir görünüme sahiptir ama kullanış açısından Zippo çakmakla aynı özelliklere sahiptir. Bu çakmağın metal yapılı olması çakmağın uzun süreli olarak, yıllar boyunca dayanmasına olanak sağlamıştır. Muhtar Çakmağı’ ağır abiler tarafından efsaneleştirilmiş ve onlar için vazgeçilmez bir parça olmuştur. Onlar her zaman bu çakmağı ceketin iç cebinde, kalbinin üstünde taşır.

Muhtar Çakmağının Yıllardır Tercih Edilme Sebepleri

Kullananlar arasında çakmaklar ile duygusal bir bağ oluşur. Yılların vermiş olduğu güvenirlilikle, 1918 yılından bu yana alıcılarına sunulmuştur. Babanıza, karizmatik tarzı olan sevgilinize ve eşinize bu çakmağı hediye olarak alabilirsiniz. Klasik severlerin vazgeçilmesi, Muhtar çakmağı uzun süreli kullanım açısından çok iyi bir hediye olacaktır. Çakmak taşının ve benzininin koyulması da yine diğer çakmaklara göre çok basittir. Imco Marka olan Avusturya yapımı bu çakmak, metalden ve iki adet punto ile yapılmış, çok iyi mekanik bir çakmaktır. Rüzgâra karşı dayanıklı olması, diğer çakmaklara nazaran onu ayıran ilk özelliğidir. Muhtar Çakmağı, Imco 6600, Imco 6700 ve Imco 6800 modelleriyle, ülkemizde koleksiyonerler tarafından da tercih edilmektedir. Bir nevi antika olan ve nesilden nesile aktarılan bu çakmaklara, Atatürk döneminden bu yana büyük bir ilgi vardır. Problem yaşamadan kullanabileceğiniz en iyi çakmaklardan biridir. Eşiniz, babanız ve sevgiliniz bu çakmaklara bayılacaktır. Seçeceğiniz özel tasarımlardan biriyle, sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Uzun yıllar boyunca sizi hatırlayarak kullanacaklardır. Ayrıca bu çakmağı kendinize de alabilir, karizmanıza karizma katabilirsiniz. Güzel, şık ve antika görünümlü, Muhtar Çakmağınızla kendinizi de şımartabilirsiniz.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ