Web sitemize hoşgeldiniz.

Geçmişten Günümüze Zippo Çakmak Çeşitleri

29 Nisan 2017

Geçmişten Günümüze Zippo Çakmak Çeşitleri tasarım olarak pek değişmedi. İlk patentini aldığı şekli çok büyük değişikliğe gitmeden halen koruyor. Bu sayede firma meşhur kola firmasının şişeleri gibi akılda kalan bir ürüne sahip oldu. Böylece kalitesini istikrarıyla perçinlemeyi başardı. Ancak günümüzde her şeyin kişiselleşme gibi bir huyu var var bundan kaçamayan firmalar piyasada gerilemeye mahkûm kalıyor. Düşünün ki yine aynı kola firması bu uğurda kola şişelerine isimler yazmaya başladı. Hatta bu yüzden oldukça da espri konusu olmuştu. Elbette bu akımdan kaçamayan firma Kişiye Özel Zippo Çakmak üretimine geçti. Zaten çakmağın tasarımında yer alan metal muhafaza bu işler için oldukça uygun bir zemine sahipti. Hatta her ülke ya da kişi bu dış metal kabı kendine göre özelleştirebiliyor. Örneğin tuttukları takımın renkleriyle süsleyebiliyorlar. Ya da özel bir hatırayı işletebiliyorlar.

Zippo Uçak Yakıtı Mı Kullanıyor?

George G. Bleisdell ilk olarak bir arkadaşında Avusturya yapımı çakmağı görüp kendisi bu modeli geliştirir. Bu çakmağın özelliği her hava koşullarında yanmasıydı. Aynı özelliği daha da geliştiren Bleisdell, çakmağın fitilinin daha çabuk yanması ve rüzgarda sönmemesi için gaz ya da normal ispirto gibi bir şeyin yeterli olmayacağını biliyordu. Bunun için farklı bir kimyasal gerekti. Üstelik tek elle bile olsa yanması ve rüzgarla da sönmemesi geriyordu. Bu yüzden farklı bir kimyasal madde kullandı. Zippo Benzini de denilen bu yakıt cilde değmemeli, değdiğindeyse bol su ve sabunla yıkanmalı. Çok çabuk alev alan bu yakıtı bu yüzden uçak yakıtıyla karıştıranlar oluyor. Ancak Zippo için kullanılan yakıt asla bir uçak yakıtı değil.

Kibrit Mi Çakmak Mı?

İlk tasarımlarda olmayan ama sonradan ortaya çıkan bir tasarım var Zipponun. Zippo Kibrit olarak adlandırılan bu tasarıma tam anlamıyla kibrit diyemeyiz çünkü sadece yakılışı kibrite benziyor. Çakmak da sayılmaz çünkü yakmak için yardımcıya ihtiyacı var. Basit bir çubuğu metal kutusunun yanında kibrit gibi sürterek yakıyorsunuz. Ama çubuğun içinde de normal Zippo yakıtı ve mekanizması var.

Zippo Üretim Tarihleri

İlk yıllardan beri Zippo, üretim tarihlerini belirlemek için farklı şekiller ve kombinasyonlar kullandı. Bunu resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz. Ancak doksanli yıllardan itibaren aylar için A’dan L’ye kadar harfler kullanıyor. Yıllar için ise 2000 den sonra son iki rakamını kullanıyor yani “C 14” yazıyorsa bu “ Mart 2014” yılında üretildi demek. Orijinal Zİppo Nasıl Anlaşılır sorusuna buna bakarak da cevap verebilirsiniz.

Zippo Pahalı Mı?

Zippo normal market çakmaklarına göre pahalı gelebilir. Ancak normal çakmakları yıl içerisinde ne kadar çok değiştirdiğinizi düşünün. Oysa Zippo çakmaklar ömür boyu garantilidir. Yani kullandıkça Zippo Çakmak Ucuz olur.

Ancak satmak isterseniz ve orijinal Zippo ikinci eli pahalı bile olabilir. Koleksiyoncuların çok yüklü para ödedikleri Zippo Sahibinden biriyseniz en başta ödediğiniz paranın fazlasını kazanabilirsiniz. Geçmişten Günümüze Zippo Çakmak Çeşitleri aslına sadık kalarak değerlerini hiç kaybetmedi.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ