Web sitemize hoşgeldiniz.

Eski Zippo Çakmak Ve Asaleti

Bazen insanlara basit bir çakmaktan fazlası gerekebilir. Özellikle çakmağın sadece ateş için gerekli olmadığını, aynı zamanda çakmağın da bir çeşit aksesuar olduğunu anlayanlar için çakmak çok önemlidir. Hele ki eski çakmaklar onlar için antikanın prestiji, keyfi demektir. İşte eski zippo çakmak ve asaleti ile bu kategorideki en ideal çakmak markaları arasına giriyor.

Zippo Çakmakların Fiyatları

Zippolar ilk olarak 1933 yılında üretime başladı. Ancak o zamanlar sektörde yeniydiler. Zaten o zamanlarda tek elle yanan çakmakların icadı yeni sayılırdı. Bu şartlar altında zipponun sahibi George S. Blaisdell onu tek elle çalışan ve hiçbir hava şartında sönmeyecek bir şekilde tasarladı. Bu haliyle üretilen ilk zippolar yaklaşık 2 dolardan satılıyordu. 1933 ve sonraki birkaç yılda bu şekilde satılan zippolar sevilince fiyatları da değişti. Ancak sonra zippo şirketi kendine ait bir müze kurmaya karar verdi. Bu yüzden de eksik olan 1933 yılı serisinden bir zippoyu Tokyo’dan tam 12 bin dolara satın aldı. Kendi ürettiği çakmağa o kadar para vermesi ne kadar ilginç değil mi? Daha sonra ise yine aynı seriden bir çakmak tam 18 bin dolara satıldı. Ancak en pahalı zippo 2007 yılında satıldı. Bu tarihte zippo kuruluşunun 75. Yıl dönümünü kutluyordu ve bunun için sadece bir tane özel 75. Yıl tasarımı zippo üretti. Bunun da fiyatı 37 bin dolar olacaktı. Oysa günümüzde zippolar en ucuzu 148 liradan en pahalısı ise 1.698 liradan satılıyor.

Antikaların Dayanılmaz Çekiciliği

Ancak iyi bir antikacıya rastlarsanız ve elinde bir zippo varsa bunu çok da ucuza size satmayacaktır. Her ne kadar basit gibi gelse de sosyal medyada birçok grupları var. Üstelik antika çakmak koleksiyoncuları grupları kendi ve diğer gruplarla da iletişim halinde oluyorlar. Hatta Amerika’da her yıl bir fuar düzenleyip ellerindeki çakmakları sergiliyor ya da birbirleriyle çakmakları takas ediyorlar.

Bir Zippo Çakmağın Bakımı

Ancak bir zippo çakmağın bakımı da tıpkı bir araba gibi ilgi ve alaka ister. Hatta uzun yıllar kullanacağınız bir zipponuza en az yılda bir defa bakım yapmalısınız. Zaten çok sık kullanıyorsanız bazı parçaları yıl içinde değiştirmeniz de gerekecektir. Kaldı ki bunun için çok uygun fiyatlara zippo bakım seti satılıyor. Bu set içinde her biri orijinal zippo pamuğu, fitili, keçesi ve çakmak taşı bulunur. Ayrıca bu setin dışında zipponuz için her zaman orijinal zippo benzini de kullanmalısınız. Bu şekilde zipponuzu çok daha verimli kullanacaksınız.

Zippo çakmak fiyatları her ne kadar yüksek gibi görünse de bir ömür kullanacağınız için aslında çok da ucuza gelecektir. Örneğin 150 liraya aldığınız bir zippoyu 10 yıl da kullanabilirsiniz. Ve bozulursa bile ya yenisine sahip olacaksınız ya da ücretsiz tamir edecekler. Ancak eskisi daha kıymetli olan nadir markalardan biridir zippo. Ona ha ettiği ilgiyi ve alakayı gösterirseniz eski zippo çakmak ve asaleti sizin olacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ