Web sitemize hoşgeldiniz.

Cam Kül Tablası Modelleri

4 Mayıs 2017

Kül tablası dendiğinde ilk akla gelen cam kül tablası olacaktır. Binlerce yıldır hayatımızı kolaylaştıran cam, mutfak eşyalarından aksesuarlara kadar pek çok eşyada kullanılmaktadır. Camın başarıyla tatbik edildiği eşyalardan biri de kül tabağı modelleridir. Kimi zaman kenarları gümüşle süslenerek, kimi zaman kesme camdan yapılan kül tablaları evlerde, işyerlerinde şık birer aksesuar olarak yerlerini alırlar.

Metal ve Porselen Küllükler

Küllük çeşitleri arasında en dayanıklı olanlar metal kül tablası modelleridir. Genellikle paslanmaz çelikten üretilen metal kül tablaları, çizilmeye, kırılmaya dayanıklı olmaları nedeniyle çok sayıda insanın kullandığı halka açık yerlerde özellikle tercih nedeni olurlar. Metal küllüklerde; basmalı, kapaklı gibi farklı modeller de uygulanarak hem uzun ömürlü hem de kullanışlı modeller üretilir.

Metalin dayanıklılığının aksine çok narin bir malzeme olan porselen de kül tablası üretiminde kullanılan malzemelerden biridir. Porselen küllük çeşitleri arasında sanat eseri denebilecek nitelikte renk ve desenlere sahip modellere rastlanabildiği gibi, daha sıradan ve günlük kullanıma uygun modeller de bulunmaktadır. El işçiliği ile hazırlanan nadide porselen küllükler, koleksiyoncular tarafından bile rağbet görür ve şık bir aksesuar olarak özenle saklanır.

Ayaklı Küllük Modelleri

Kül tablası İngilizce karşılığı olan ashtray sözcüğü sık sık karşımıza çıkar. Özellikle otel, restoran gibi işletmelerde yerli ve yabancı çok sayıda insanı misafir ediyor olduklarından, her kesime hitap etmek amacıyla farklı dillerde ifadeler kullanılır.

Ayaklı küllük modelleri de, otel ve restoran gibi işletmelerin yanı sıra işyerlerinin de çok kullandığı ürünler arasındadır. Sigara içme yasağının uygulandığı yerlerde, kapı önlerinde ve bahçelerde kullanılan ayaklı küllüklerde kolon ve kadeh ya da lobi tipi küllükler en çok kullanılan modellerdir. Ayaklı küllükler çoğunlukla hem kül tablası hem de çöp kovası fonksiyonu görürler.

Vazgeçilmez Küllük Modelleri

Bahçe, balkon gibi açık alanlarda sigara içmek bazen eziyet haline gelebilir. Rüzgârın esmesiyle kül tabağından uçan sigara kalıntılarının her yere dağılmasından hiç kimse hoşlanmaz. Kapaklı kül tablası bu duruma karşı alınabilecek en iyi önlemi sağlar. Sigara kalıntılarının atıldığı haznenin üzerindeki kapak kalıntıların etrafa dağılmasını engellediği gibi, koku konusunda da etkili bir çözümdür.

Açık alanlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilecek bir başka kül tablası modeli de basmalı küllüktür. Basmalı küllük, kapaklı kül tabağı gibi iki parçadan oluşur ancak farklı olarak kapak kısmında bir düğme bulunur. Bu düğmeye basıldığında kapak dönerek aşağıya doğru hareket eder ve kalıntıların küllük içine hapsedilmesini sağlar.

Komik ve İlginç Kül Tabağı Modelleri

Kül tablalarının yaygın kullanımı, farklı tasarımların da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Komik ve ilginç kül tablası modelleri arasında, kurukafa şeklinde olanlardan, kadın bedeni şeklinde olanlara kadar çok şaşırtıcı örneklerle karşılaşılabiliyor. Şaşırtıcı bir hediye arayanlar için iyi bir seçenek olan ilginç kül tablası örneklerine pek çok yerde rastlamak mümkün.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ