Web sitemize hoşgeldiniz.

Çakmak Çeşitleri Size Geniş Bir Seçenek Sunuyor

Çakmak modellerindeki çeşitlilik, çakmak severlerin ilgisini çekiyor. Çakmak gibi basit bir aletin topladığı bu büyük ilgi, herkesin dikkatini çekmektedir. Her ne kadar basit aletler olsalar da günlük hayat içerisinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yaşamın en temel ihtiyaçlarından biri olan ateşin elde edilmesini kolaylaştırmaktadır. Ufak bir dokunuşla büyük ateşlerin yakılması sağlanabilmektedir. Çakmak denildiğinde akla ilk başta sigara kullanımı gelse de, mutfaklarda yemeklerin pişmesi için bile çakmağa ihtiyaç duyulur. Bu nedenle çakmaklar, herkesin ihtiyaç duyduğu ve etrafında bulundurduğu ürünler arasında bulundurmaktadır. Çakmak modellerindeki çeşitlilik, bu kullanışlı aletlerin daha keyifli olmasını sağlamıştır. Farklı tasarımlara sahip çakmak modelleri, farklı mekânlar için en iyi ateşin elde edilmesini sağlamaktadır.

Çakmağın Bulunuşu

Çakmakların tarihçesi 16. Yüzyıldan itibaren başlamaktadır. Yaygın kanının aksine çakmaklar kibritlerden önce icat edilmiştir. İlk çakmaklar, kıvılcım çıkarmak için birbirine sürtülen iki çelik aletten meydana gelmekteydi. Çakmak terimi, çakmaklı tüfeklerde barutu ateşlemek için kullanılan taşlara da denilmekteydi. İlk çakmaklarda kıvılcımın bir ateşe dönüşmesi için kolayca yanabilen ve ağaçlardan elde edilen kav kullanılmaktaydı. Taşın üzerine yerleştirilen kav, sol elin başparmağı ve işaret parmağı arasında sıkıştırılmaktaydı. Diğer elde bulunan taşın sürtülmesi ile çıkan kıvılcım kavın yanmasını sağlardı.  Daha sonraki dönemlerde kav yerine pamuk ipliği kullanılmaya başlandı. Pamuk ipliğinden yapılan fitiller ile daha kolay ateş oluşturulabilmekteydi. Taşın, çakmağın ve fitilin saklanması için deri keseler kullanılmaktaydı. Günümüzdeki çakmak sistemlerini andıran ilk çakmak ise 1823 yılında Alman kimyacı Johann Wolfgang Döbereiner tarafından geliştirilmiştir. Çakmağa da “Döbereiner’ın Lambası” ismi verilmiştir.

Çakmak Nerelerde Kullanılır?

Çakmak hemen hemen her yerde kullanılabilen ve her an ihtiyaç duyulabilen bir araçtır. Eksikliğinde ateş elde etmek için çok fazla çaba harcanması gerekebilir. Çakmaklar genellikle sigara kullanan kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Mutfaklarda kullanım ise en yaygın ikinci kullanım şeklidir. Tüplü ocakların yakılmasında çakmağa ihtiyaç duyulmaktadır. Evlerde ısınmayı sağlamak için sobaların kullanıldığı dönemlerde ve eski ocaklarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu durumlar için kibrit kullanımı da yaygındır. Kibritler çakmaklara göre çok daha ucuz oldukları için tercih edilebilmektedir. Kamp alanlarında, pikniklerde ateş elde edebilmek için de çakmak kullanmak gerekmektedir. Güzel bir mangal keyfi için iyi bir çakmak kullanılabilir. Kamplarda geceleri ısınmak için kuvvetli bir ateşe ihtiyaç duyulabilir. Kaliteli bir çakmak sayesinde, ısınmak için gerekli olan ateş rahatlıkla oluşturulabilir.

Çakmak Modelleri

Çok sayıda çakmak modeli bulunmaktadır. Ucuz ve pahalı seçeneklerin bir arada olduğu ürünler arasındadır. Ucuz çakmaklar oldukça basit bir yapıya sahiptir. Görsellik açısından da çok fazla tatmin edici değillerdir. Çabuk bozulmaları gözlemlenebilmektedir. Temel ihtiyaçlar için rahatlıkla kullanılabilir. Çok ucuz oldukları için eskiyen çakmaklar yerine yenisi kolaylıkla satın alınabilmektedir. Mutfaklarda kullanılan çakmak modellerinde daha çok tabancayı andıran çakmak modelleri tercih edilmektedir. Standart tipli çakmakların kullanılması, ocakların yakılması sırasında ellerin yanması riskini barındırır. Gelen gazla birlikte ani olarak ortaya çıkan ateş, yanma hissi oluşturabilmektedir. Tabanca şeklindeki çakmaklar ise, ateşin çıktığı kısım ateşleme kısmından çok uzakta olduğu için rahat bir kullanım sunmaktadır.

Zippo çakmaklar, çakmak modelleri arasında en ünlü olanıdır. Özel bir çalışma prensibine sahip olan bu çakmakların en önemli özelliği, rüzgârdan etkilenmemeleridir. Diğer çakmak modelleri rüzgârın varlığında yanmada zorlanmaktadır. Zippolar, en rüzgârlı günlerde bile kolaylıkla yanmaktadır. Gaz yerine benzinle çalışmaları daha etkili bir ateş elde edilmesini sağlamaktadır. Şık görünümleri sayesinde ise estetik açıdan da tatmin edici ürünlerdir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ