Web sitemize hoşgeldiniz.

Angina Pektoris (Kalp Ağrısı) nedir?, Anjina Pektoris belirtileri sebepleri nedenleri tedavisi tedavi yöntemleri

Kalp ağrısı hastalıklar arasında en sık rastlanan ve en önemli belirtilerinden birisidir. Anginal ağrı nedir? Diye merak edenler için Angina Pektoris kalbi besleyen damarların tıkalı olması sebebiyle kalbin yeterince oksijen alamadığı durumlarda ortaya çıkan bir ağrıdır. Angina Pektoris kalp krizinin habercisi olabilir. Bu yüzden üzerinde durulmalı ve mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır. Angina Pektoris Nasıl anlaşılır, bu hastalığa sahip olduğumu nasıl anlarım? Diye merak edenler için Angina Pektoris belirtileri;

  • Angial ağrı yavaş yavaş artar ve yayılır
  • Ağır bir yemekten sonra ağrı yaşanır
  • Ağrı nadirde olsa sol göğüs altında kendini belli edebilir.
  • Eğer kalp kası kanlanamazsa ağrı her iki taraftan da kendisini belli eder. Buradan çeneye, sırta ve enseye doğruda yayılabilir.
  • Heyecanlı, sinirli, üzgün ya da yorgunken ortaya çıkar ve dinlenince geçer

Eğer yukarıda bahsedilen özelliklerden en az birine sahipseniz en yakın tıp merkezine başvurmalı ve bir uzman görüşü almalısınız.

Angina Pektoris Ne Demek

Angina pektoris şiddetli göğüs ağrılarına verilen isimdir. Bu ağrılar genellikle kalbe giden damarların tıkanması ya da daralması sonucunda ortaya çıkar. Bu ağrıları yaşayan hastalar ölüm korkusuyla karışık bir iç sıkıntısı hissederler. Vücutları bu ağrılar geldiği zaman terli ve solgun durumdadır. Gün içerisinde aniden giren ağrılar sebebiyle konuşmalarını yarım bırakabilir ellerini göğüslerine koyarak bir süre konuşamadan kalabilirler. Ağrının geçmesiyle beraber vücut eski haline geri döner. Erkeklerde kadınlardan 4 kat daha fazla görülen bu hastalığın birçok nedeni olabilir. Angina Pektoris tedavisi için bir uzmana gözükmek şarttır. Uzmanın belirleyeceği tedavi yöntemi hastanın durumuna göre değişir. Uzman ilaç tedavisine karar verdiği gibi cerrahi müdahalede bulunmaya da karar verebilir.

Kalp Spazmında Ne Yapılmalı

Kalp spazmı geçiren bir kişiye erken müdahale etmek çok önemlidir. Kalp spazmı geçiren bir kişinin gösterdiği belirtiler kalp krizi geçiren bir kişinin gösterdiği belirtiler ile neredeyse aynıdır. Kalp spazmı öldürür mü? sorusu en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Kalp spazmına erken müdahale etmek hastanın hayatını kurtarır. Bu yüzden kalp spazmı geçirdiğini düşündüğünüz birisine rastladığınızda hemen 112 acil servis hattını aramalı ve hastanın nefes almasını sağlayacak bir alan açmalısınız. Bunun dışında hastanın üzerinde gömlek varsa gömleğin düğmelerini sökerek kravat varsa onu boynundan çıkartarak daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ