Web sitemize hoşgeldiniz.

Anafilaksi Nedir, tanı ve tedavisi nasıl yapılır

Her ne kadar Türkiye’de çok fazla sık görülmese bile, anafilaksi dünya genelinde yaygın olarak ortaya çıkan rahatsızlıklardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Ağırlıklı olarak bağışıklık sisteminin aracılık ettiği mekanizmalar ile mast hücreleri ve bazofillerden salgılanan başlıca histamin ve bazı maddelere bağlı olarak hızlı bir şekilde vücutta etki yaratı. bu rahatsızlık; yaşamı tehdit eden reaksiyonlar olması nedeniyle tedavinin çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ayrıca hastanın çevresindeki kişiler, bu tedavinin yapılması konusunda da mutlaka hastalığa yakalanan kişiye sürekli olarak bilgi vermeleri gerekiyor. Anafilaksiye neden olan besinler, daha çok ilaçlar ve arı sokması olarak görülebilmektedir. Ancak anafilaksi rahatsızlığının doğal besinleri ise çeşitli; inek sütü gibi doğada çok rahat bir şekilde ulaşılabilen besinlerden oluşuyor. Anafilaksi yalnızca besinlerden değil tamamıyla vücudun kendi fonksiyonundan dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır.

Peki anafilaksinin sebebi nedir ?

Bu hastalık ağırlıklı olarak alerjenler ile karşılaşmaya bağlı bir şekilde kendisini gösterir. Ancak ortaya çıkan bu karşılaşma; ağızdan alınan besinler, kas içi ya da damar içi verilen ilaçlar, arı ve böcek sokmaları, deri ve solunum yoluyla alınan alerjenler tarafından meydana gelir. Özellikle bu tarz doğal veya doğal olmayan besinler ile birlikte ilaçları da son derece dikkatli bir şekilde tüketmeniz sizler için en doğru yöntemlerden bir tanesi olacaktır. Anafilaksi hastalığına yakalanmamak için, bu rahatsızlığa tam olarak siz de neyin sebep olabileceğini de kapsamlı bir şekilde araştırmanız gerekiyor. Sizlerin vücudundaki bazı alerjen yapılar, besinlere karşı aşırı bir tepki gösterebilir. Örneğin bazı kişilerde sorunsuz olarak alerjik olduğu besini tüketilme gibi bir özellik ortaya çıkarken, bunun hemen ardından yaptıkları egzersizle birlikte, anafilaksi de kendisini ortaya çıkarabilir.

Peki anafilaksinin tedavisi nasıl yapılır ?

Bu hastalık daha çok, kişinin kendi vücut yapısından kaynaklı gerçekleştiği için bir daha bu hastalığa yakalanması için çeşitli önlemler alınmalıdır. anafilaksi rahatsızlığının tekrarlanmaması için hangi tür besinlerde ve egzersizlerde bu rahatsızlığı yaşadığınızı tespit etmeniz gerekiyor. Ardından bu alerjenlerden kaçınmanızla birlikte hastalığın bir daha tekrar etmediğini görmeye başlarsınız.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ